جلوگیری از سرقت ادبی با iThenticate

جلوگیری از سرقت ادبی با iThenticate

سرقت ادبی یا plagiarism یکی از مشکلاتی است که گاهی به صورت عمد و در مواقعی نیز غیر عمد در تالیف کتاب، مقاله یا پایان نامه های دانشجویی اتفاق می افتد. برای جلوگیری از مشکل سرقت ادبی یک سایت معتبر به نام iThenticate راه اندازی شده که با استفاده از آن می توان به این مشکل پی برد.

بسیاری از نشریات معتبر دنیا مانند الزویر، اشپرینگر، تیلور و آی تریپلی برای چک کرن مطالب مختلف از این سرویس استفاده می کنند. با استفاده از این سرویس می توان قبل از انتشار مقاله در مجله های مختلف بین المللی از اصالت و واقعی بودن مقاله اطمینان حاصل کرد.

اگر قصد دارید برای یک مجله بین المللی مقاله ارسال کنید مطمئن باشید که مقاله شما توسط آنها به دقت چک و بررسی خواهد شد و در صورت مشکل مقاله شما رد می شود. حتما باید قبل از ارسال مقاله خود را از طریق iThenticate چک کنید تا از این بابت مشکلی ایجاد نشود.

iThenticate می تواند به پژوهشگران کمک کند که مقاله خود را پیش از انتشار با بیشتر از 60 میلیارد صفحات مختلف وب، بیش از 100 میلیون محتواهای مختلف و حدود 50 میلیون اثر مختلف منتشر شده که عضو Croos check محسوب می شوند مقایسه کرده و در صورت شباهت به شما اطلاع دهد.

متاسفانه دانشجویان و اساتید در مواقع زیادی گله می کنند که مقالات آن ها بعد از ارسال به مجله های بین المللی رد شده و چاپ نمی شود. برای مثال ما یکی از این مقاله ها را انتخاب کردیم و با استفاده از سایت iThenticate به صورت کامل آن را چک کردیم. نتیجه به دست آمده مشخص کرد که این مقاله در قسمت های زیادی اقدام به کپی برداری کرده و به همین دلیل مجله های معتبر که از این سرویس استفاده می کنند مشکل را به راحتی متوجه می شوند و مقاله را رد می کنند.

مشکلات این مقاله به دانشجو گفته شد و پس از مدتی اقدام به اصلاح مشکلات شد و ایشان این مقاله را مجددا برای یکی از مجله های معتبر ارسال کرد و این بار مقاله مورد نظر به راحتی چاپ شد.

متاسفانه در کشور ما به دلیل ضعیف بودن دانش زبان انگلیسی دانشجویان بسیاری از قسمت ها را از سایت ها و منابع مختلف کپی می کنند و به گمان این که کسی متوجه این امر نخواهد شد برای مجله های بین المللی ارسال می کنند.

حتما باید بعد از نوشتن مقاله با استفاده از سایت iThenticate مقاله مورد نظر را چک کنیم و در صورت تایید شدن برای چاپ در مجله های معتبر بی المللی ارسال کنیم. خوشبختانه سایت ایران پیپر در راستای افزایش خدمات خود برای کمک به پژوهش و افزایش دسترسی مردم به پایگاه های معتبر علمی و بین المللی دسترسی به پایگاه iThenticate را امکان پذیر کرده و دانشجویان و اساتید محترم می توانند با استفاده از این سرویس مقاله های خود را قبل از انتشار با دقت بررسی کنند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

برای دسترسی به پایگاه iThenticate می توان از بخش دسترسی مستقیم استفاده کرد و وارد این پایگاه شد و مقاله مورد نظر را از نظر سرقت ادبی بررسی کرد.

 

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *