نحوه ی نوشتن چکیده مقاله

چرا چکیده مقاله مهم ترین بخش مقاله است؟

برای نویسندگان حرفه ای، آماده کردن چکیده مقاله کار چندان سختی نیست. چکیده نویسی چندین قرن است که وجود دارد اما بعضی از نویسندگان نوشتن چکیده مقاله را مهم نمی دانند از این رو وقت زیادی برای آن نمی گذارند و وقتی چکیده مقاله یا مجله ی آن ها را می خوانیم، به این موضوع پی می بریم که صرفا رفع تکلیف شده است در صورتی که ،چکیده یک کتاب یا تحقیق، آن تحقیق و نویسنده ی تحقیق را مختصر و مفید معرفی می کند. این روزها که حرف از هرچیزی که می شود دنیایی از اطلاعات در آن رابطه وجود دارد به همین دلیل جستجوگران و محققان گزیده خوانی را ترجیح می دهند، بنابراین اول به چکیده مقاله نگاهی می اندازند و بعد ترغیب می شوند به خواندن یا نخواند اصل مقاله. پس نیاز است نویسنده به اندازه کافی به آماده کردن چکیده توجه کند و در صورت ضرورت، به یادگیری و تعلیم آن بپردازد. در مجموع بعد از عنوان، چکیده مقاله مهم ترین بخش مقاله است. در این مطلب قصد داریم به طور کلی چگونگی نوشتن چکیده را بررسی کنیم و به شاخصه های یک چکیده ی درست اشاره کنیم.

چکیده مقاله
چکیده مقاله

تعاریف بسیاری از چکیده ارائه شده است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم :

چکیده چیست؟

چکیده مقاله خلاصه ای از بخش های مهم ویژه یک مقاله است که به صورت مختصر به آن ها اشاره شده است و گاهی شامل لیست عبارات و لغات کلیدی مقاله است.

چکیده مقاله با خلاصه چه فرقی دارد؟

برخی خلاصه و چکیده را یک منظور می دانند درصورتی که باهم تفاوت دارند:

 • خلاصه ی یک مبحث، به منظور بیان چیز های کلی آن مسئله و نپرداختن به مسائل جزئی می باشد؛ در صورتی که چکیده مقاله گاهی به معنای بیان نکات ریز یک مدرک علمی مهم می باشد.
 • در خلاصه گاهی به بیان مسائل مهم پرداخته نمی شود اما در چکیده باید نکات مهم مختصر بیان شود.
 • خلاصه یعنی موضوع را با سند برای دسته هایی که از نظر سنی ،فکری و یا شخصیتی در موقعیت مشخصی هستند، قابل استفاده شود اما چکیده برای انتخاب آسان و جستجوی موضاعات به شمار می آید.
 • خلاصه، از یک منبع مثل کتاب تهیه می شود اما چکیده به صورت عمده از مقالات تهیه می شود.

اهداف نوشتن چکیده مقاله

چکیده در برآورد مدرک و ارتباط نهفته خواننده با مقاله کمک رسان است. منظور از مدرک می تواند مجله، رساله،گزارش و… باشد .

نحوه ی نوشتن چکیده مقاله
نحوه ی نوشتن چکیده مقاله

دانشجویان و محققانی که می خواهند گنجینه اطلاعاتشان همیشه بروز باشد باوجود حجم بسیار مقالات و وقت کم قادر نیستند همه مطالب را بخوانند از این رو چکیده ها در حجم کم و ساختار یکپارچه کمک رسان آن ها هستند و همچنین امر جستجو و انتخاب را برای آن ها آسان می کند.

مقالات علمی در زبان های بسیاری انتشار یافته اند در صورتی که شاید یک شخص فقط یک یا دو زبان بلد باشد. چکیده های مجلات علاوه بر چکیده زبان اصلی اغلب به زبان انگلیسی نیز ترجمه و منتشر می شوند که در انتهای مقالات ارائه می شوند.

انواع چکیده ها

چکیده مقالات از لحاظ ساختاری در دو گروه قرار دارند:

چکیده بی ساختار: یک خلاصه یک بندی می باشد که به طور متوالی نوشته می ‌شود و مخصوص مقالات کوتاه است.

معمولاً بند اول مقاله یا مقدمه به آن اختصاص دارد.

چکیده ساختارمند: در این مدل چکیده چند بند قرار دارد: مقدمه، شیوه ی کار، نتیجه گیری و بحث که هر قسمت با سرتیتر مخصوص به خود در چکیده وجود دارد. قالب اساسی یک چکیده به این صورت است اما گاهی بعضی قسمت ها مثل هدف یا چارچوب به آن اضافه می‌ شود.

چکیده های باساختار، امتیاز کیفیتی بیشتری در مقایسه با غیرساختار ها دارند؛ زیرا واضح تر و قابل فهم تر هستند و اغلب برای مقالات بلند استفاده می شوند.

 

چکیده مقالات از لحاظ محتوا در دو دسته توصیفی (رهنما) و اطلاع دهنده (تمام نما) و تلفیقی قرار دارند که رایج ترین چکیده ها هستند:

 

چکیده ی توصیفی یا رهنما خیلی مختصر است و به سرعت اماده می شود و در مقاله های غیررسمی، گزارشات بدون نتایج و مذاکرات می تواند در فرم بند اول برای معرفی عنوان متن اصلی باشد. در چکیده توصیفی، اصطلاحات ” بحث شده است ” یا ” بررسی شده است ” بسیار وجود دارد، به این خاطر که هنوز نتیجه بحث و بررسی مشخص نیست. این چکیده اطلاعاتی را بیان می کند که در اصل کار وجود دارد. در این مدل چکیده، اصل مقاله قضاوت نخواهد شد و نتیجه گیری ها بیان نمی شود. در چکیده ی توصیفی، کلمات کلیدی استفاده شده در مقاله با ه

م ترکیب می شوند.

به عبارتی این نوع چکیده می گوید:

مقاله شامل چه اطلاعاتی است و اهداف و شیوه ها و گستره ی مقاله را بیان می کند.

چکیده رهنما برای گزارشاتی که موضوعات گوناگونی را شامل می شوند، این نوع چکیده گزینه خوبی است.

 

 

چکیده اطلاع دهنده، جامع ترین و متداول ترین چکیده است و تهیه آن نسبت به سایر چکیده ها مشکل تر است چرا که تا جایی که ممکن است باید اطلاعاتی که در مقاله وجود دارد را ارائه بدهد و نسبت به دیگر چکیده ها طولانی تر است. عموما دربردارنده ی ۱۰ الی ۲۰ درصد اطلاعات اصلی کار است و حداکثر 2 صفحه است، علاوه بر ارائه اطلاعات چکیده توصیفی، نتیجه گیری ها، پیشنهادات نویسنده و اطلاعاتی را در مورد قسمت های اصلی گزارش بیان می کند، به صورتی که خواننده با خواندن آن می تواند تا حدی درجریان محتوای مقاله اصلی قرار بگیرد.

 

در چکیده آگاهی دهنده جملات عموما طولانی تر از متن می باشند چرا که هر جمله بیش از یک موضوع را بیان می کند. این نوع چکیده بیانگر نتایج آماری است (اصل نتایج).

 

 

چکیده تمام نما برای نوشتن چکیده گزارشات دقیق، تجربی، پژوهشی و حرفه ای که روی مطلبی یکتا تمرکز دارند، پیشنهاد می شود.

مخاطب یک چکیده تمام نما باید بعد از مطالعه چکیده بتواند به راحتی به پرسش های زیر جواب دهد :
*چرا این گزارش را ترتیب داده اید ؟
*چه کار هایی کرده اید ؟
*به چه نتایجی دست یافته اید ؟
* این نتایج  چه کارایی داشتند ؟

چکیده تمام نما_ راهنما (تلفیقی)

بخش هایی از این نوع چکیده مقاله، از نوع چکیده آگاهی دهنده و  بخش هایی از سند (جداول ، نمودار ها، فرمول ها) که زیاد مهم نیستند، مثل چکیده توصیفی نوشته می شوند و وقتی می توان از آن استفاده کرد که بتوان توسط آن، بیشترین اطلاعات را در کمترین خطوط ارائه داد.


چکیده مقالات از لحاظ حجم در سه دسته تلگرافی، عنوانی و معمولی قرار دارند.

چکیده تلگرافی فشرده و کوتاه است، ابتدا چکیده تمام نما یا رهنما تهیه شده سپس حروف اضافی حذف می شوند که درمجموع حداکثر 125 کلمه شود، این مدل چکیده برای تهیه فهرست و کار در کامپیوتر، کاربردی است.

چکیده عنوانی مانند عبارت است و برخی اوقات جایگزین عنوان است، این چکیده وقتی خوب است که عنوان اصلی جهت نشان دادن متن نوشته بسنده کند.

چکیده معمولی:

چکیده مقاله معمولی مطیع قوانین سازمان تولید کننده می باشد.

چکیده مقالات از لحاظ گرایش در دو دسته عام و جهت گرفته قرار دارند.

چکیده مقالات از لحاظ تهیه کننده در دو دسته مولف و حرفه ای قرار دارند.

چکیده مقالات از لحاظ شیوه در دو دسته دستی و ماشینی قرار دارند.

انواع دیگر مقالات برهیخته، منتقدانه، بیان راهنما، آماری، نکات مهم، عنوان متن نما، گزاره ای و رمزگذاری شده می باشند.

شاخصه های یک چکیده مقاله خوب

کوتاه ،دقیق و روشن باشد
یک یا دو بند جدا و یکپارچه باشد
جملات چکیده خبری و کوتاه باشند
جملات ساده باشند تا مطلب به درستی برای خواننده قابل درک باشد.

صفت های غیر ضروری، واژه های مترادف و تکراری نداشته باشد.
شامل کلمات کلیدی و عبارت های فنی و علمی مقاله باشد.

روال نوشتن یک چکیده مقاله چگونه است؟

 1. چکیده باید بعد از تمام شدن تحقیق انجام شود، متن و مقدمه مقاله را به منظور تهیه چکیده دوبار مطالعه کنید و نکات مهم را علامت گذاری کنید و کلید واژه ها را نیز لیست کنید.
 2. بدون مشاهده اصل کار، نکات مهم بدست آمده از محتوی را به شکل یک بند یکپارچه پیش نویس نمایید، درضمن از روی متن اصلی رونویسی نکنید. کلیدواژه ها را نیز پیش نویس کنید، بعد از چندبار بازبینی و کم و زیاد نمودن نکات و رفع نواقص، آن را منتشر کنید.

نکته: در نوشتن چکیده به جای استفاده از گفته های دیگران، تفسير خودتان را ارائه دهید.

نکته: در چكيده ضرورتی به ذکر منبع نیست.

نمونه چکیده مقاله
نمونه چکیده مقاله

نکته: در نوشتن چکیده شما فقط باید مثل یک داور بی طرف یافته ها خود را بگویید و کار خود را ارزشیابی نکنید. برای نمونه نوشتن اصطلاح “در این گزارش برتر …” یا “برگزیدن نمونه با توجه و دقت بالایی انجام شد” بی‌طرفی شما را نفی می کند.

با توجه به مطالب بیان شده، توصیه ما این است که موقع نوشتن چکیده گزارش، زمان و دقت کافی خرج کنید. نتیجه یک مقاله که وقت و هزینه بسیاری از شما گرفته در چکیده مشخص می شود و قادر است در قبول یا رد شدت کارتان موثر باشد.

پیشنهاد آخر ما این است که چکیده مقالات معتبر را بخوانید و نمونه های چکیده قرار داده شده را نیز بررسی کنید.

میزان اهمیت چکیده و اصول نگارش آن را فراموش نکنید زیرا در اغلب از بانک‌ های اطلاعاتی مثل پاب مد و گوگل اسکولار، فقط چکیده مقالات نشان داده می شود.

دانلود چند نمونه چکیده مقاله

برای آشنایی مخاطبین عزیز نمونه چکیده مقاله های زیر را میتوانید دانلود نمایید:

دانلود نمونه چکیده 1- فایل word

دانلود نمونه چکیده 2- فایل word

دانلود نمونه چکیده 3- فایل word

دانلود نمونه چکیده 4- فایل pdf

دانلود نمونه چکیده 5- فایل pdf

61 دیدگاه دربارهٔ «نحوه ی نوشتن چکیده مقاله;

 1. سلام واقعا ممنون از راهنماییتون. من باید چکیده اولین مقالمو بفرستم.و الان توی مدت زمان کمی به خوبی مینونم انجامش بدم:)
  موفق باشید

  پاسخ
 2. اين عنوان‌بندي در واقع شبيه به عناوين بخشهاي اصلي مقاله در سيستمIMRAD مي‌باشد؛ IMRAD مخفف Introduction, Methods, Results, and Discussion مي باشد. در نظر داشته باشيد كه در مجلات مختلف ساختار چكيده بسته به اسلوب مجله ممكن است قدري متفاوت باشد. مث� چگونه يک چكيده خوب براي مقاله خود بنويسيم؟ – Farzan …

  پاسخ
 3. چکیده مقاله شبیه به تبلیغ مقاله یا کار شماست. یک نمونه چکیده به همراه نسخه اصلاح شده آن در اینجا آورده شده است: Original version. In this paper we present the design and development of a highly innovative software application , Transpeach,which allows mobile phone users to use their own native language when … نحوه نگارش چکیده (Abstract) مقاله ISI – سامانه مديريت امور …

  پاسخ
 4. بخش چکیده مقاله isi خلاصه‌ای از نکات برجسته تحقیق است. طول چکیده و نوع آن بستگی به محلی دارد که شما می‌خواهید مقاله‌تان را به آنجا بفرستید. ژورنال‌ها و کنفرانس‌ها معمولا مشخص می‌کنند که اندازه و نوع چکیده به چه صورت … نحوه نوشتن چکیده مقاله ISI | isiscjournals

  پاسخ
 5. چرا چکیده مقاله مهم ترین بخش مقاله است؟ برای نویسندگان حرفه ای، آماده کردن چکیده مقاله کار چندان سختی نیست. چکیده نویسی چندین قرن است که وجود دارد اما بعضی از نویسندگان نوشتن چکیده مقاله را مهم نمی دانند از این رو وقت … همه چیز درمورد چکیده مقاله + دانلود نمونه چکیده مقاله …

  پاسخ
 6. چکیده. این مقاله به بررسی روابط دختران و پسران و عوامل موثر بر آن در میان دانشجویان دانشگاه های منطقه ی ۸ دانشگاه آزاد اسلامی می پردازد و تلاش می کند به این پرسشها پاسخ دهد: نوع گرایش رفتاری … نمونه های کاربردی و اصولی مقاله نویسی از بخش های چکیده و …

  پاسخ
 7. چکیده باید مستقل باشد. توضیح فشرده‌ای از کل مقاله که دید کلی را به خواننده می‌دهد. از ارجاع دادن به مراجع و نیز استفاده از پانویس در چکیده خودداری کنید. چکیده باید شامل بخشهای زیر باشد: چکیده نویسی مقالات و پایان نامه ها چگونه است؟ – هم‌رده

  پاسخ
 8. نحوه نگارش چکیده (Abstract) مقاله ISI. بخش چکیده خلاصه‌ای از نکات برجسته تحقیق است. طول چکیده و نوع آن بستگی به محلی دارد که شما می‌خواهید مقاله‌تان را به آنجا بفرستید. چگونه چکیده مقاله ISI را بنویسم؟

  پاسخ
 9. پژوهش برتر: قبل از ارسال چکیده مقاله به نشریات علمی، لازم است فرم نحوه نگارش چکیده را از آن مجله دریافت نموده و مقاله خود را در قالب آن فرم تهیه نمایید (به عنوان مثال تعداد کلمات، فونت، تعداد خطوط، فاصله خطوط از کناره های … دلایل عدم پذیرش چکیده یک مقاله در نشریات علمی – مقاله ISI …

  پاسخ
 10. چکیده مقاله را باید طوری بنویسید که خواننده بدون این­که بخواهد به متن اصلی مراجعه کند متوجه موضوع آن شود. طول چکیده در مقالات نظری و مروری معمولا بین ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه و در مقالات پژوهشی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه است. نیازی نیست … روش نوشتن چکیده برای مقاله علمی (راهنمای کامل + نمونه)

  پاسخ
 11. دانلود مقاله isi از این 4 پایگاه بهصورت کاملاً رایگان و بدون هیچ محدودیتی است. سامانه دانلود رایگان مقاله ایران پیپر، با برقراری دسترسی آنلاین به بیش از 500 سایت مقالات علمی، به کاملترین سایت دانلود مقالات انگلیسی تبدیل … دانلود مقاله و دانلود کتاب | سامانه جامع ایران پیپر

  پاسخ
 12. چگونه مقاله نویسی را شروع کنیم؟ اگر شما دانشجو یا علاقمند به پژوهش هستید حتماً می‌دانید که این روزها تنها راه طی کردن مسیر تحصیلات تکمیلی تسلط به مقاله نویسی است. ما با استفاده از تجربیات تمام اساتید و پژوهشگران موسسه … چگونه مقاله نویسی را شروع کنیم؟ – ایران تحقیق

  پاسخ
 13. مقدمه و چکیده دو بخش مهم یک مقاله محسوب می‌شوند که با وجود شباهت‌هایی، دارای تفاوت‌های بنیادی هستند. در این مطلب به بررسی فرق چکیده با مقدمه می‌پردازیم. بررسی فرق چکیده با مقدمه و اهداف نوشتن هر کدام | ستاره

  پاسخ
 14. نگارش چکیده مناسب و ترجمه چکیده به صورت تخصصی می‌تواند شانس دیده شدن مقاله را افزایش یا کاهش دهد و به تبع آن امکان افزایش یا کاهش استنادها به مقاله وجود دارد. همچنین چکیده یک خلاصه مختصر از محتوای مقاله به خواننده ارائه … چکیده مقاله را چگونه بنویسیم؟ – نیتیو پیپر

  پاسخ
 15. یک چکیده ،فهرستی از موضوعات مطرح شده در متن مقاله نیست ؛مقدمه هم نیست .چکیده انتخاب جملاتی از متن اصلی و کنار هم چیدن آنها هم نیست .چکیده باید ویژگیهایی داشته باشد که به برخی از آنها اشاره می کنیم : چگونه چکیده پروپوزال بنویسیم؟ – پایان نامه ، تحقیق و مقاله …

  پاسخ
 16. بدست آوردن لینک چکیده مقاله نحوه بدست آوردن DOI مقاله Springer : ScienceDirect : WIlEY : JSTOR : IEEE : برای دریافت DOI انتشارات و وبسایت های دیگر می توانید با جستجو کردن کلمه DOI ، DOI مقاله را پیدا نمایید. آموزش نحوه بدست آوردن لینک چکیده و DOI مقاله

  پاسخ
 17. چکیده مقاله درجهان امروز تلاش کشورهای درحال توسعه برای قرار گرفتن در مدارهای جهانی قدرت و ثروت توجه آینده‌اندیشان را به خود معطوف کرده و صحبت از ظهور قدرت‌های جدید به عنوان یکی از موضوعات نوپدید مطرح است. فصلنامه علمی پژوهشی راهبرد

  پاسخ
 18. چکیده ساختارمند: خلاصه‌ای از بخش های اصلی مقاله در توالی ارائه شده است، از قبیل زمینه، هدف‌ها، روش‌ها، یافته‌ها و نتیجه‌گیری می‌باشد که هر بخش با سرعنوان مخصوص به خود در چکیده قرار می‌گیرد. بخش پنجم: نوشتن چکیده مقاله – موسسه پژوهشی اوج دانش

  پاسخ
 19. چکیده مقاله چکیده مقاله را چگونه بنویسیم؟ چکیده مقاله بلافاصله بعد از عنوان و مشخصات نویسندگان نوشته می‌شود و خلاصه‌ای از متن مقاله را، معمولاً در یک پاراگرف، ارائه می‌کند. در عنوان، باید بکوشید در یک جمله از محتوای … ترجمه چکیده مقاله و پایان نامه فارسی به انگلیسی | وبلاگ …

  پاسخ
 20. چکیده ی یک مقاله ،فشرده ی یک مقاله است که آن را با حداقل کلمات ممکن معرفی می کند .چکیده ها عمدتاً بردو نوعند :تمام نما و راهنما :نوع معمول در مجلات ،چکیده ی تمام نماست که کامل تر و دقیق تر است .چکیده با دیگر انواع نوشتار … چکيده چیست ؟ چگونه چکیده نویسی کنیم ؟ – محدث

  پاسخ
 21. چکیده مقاله با اهمیت‌ترین قسمت یک مقاله بعد از عنوان است. درباره انتخاب عنوان مناسب مقاله قبلاً توضیح دادیم. معمولاً بیشتر افراد در هنگام جستجو بعد از اینکه متغیرهای مورد نظر خود را در عنوان مقاله یافتند به مطالعه … چگونه چکیده مناسب بنویسیم؟

  پاسخ
 22. در چکیده راهنما کوشش نمی شود که یک گزارش واقعی از محتوای مقاله آنچنانکه در چکیده تمام نما مطرح است ارائه گردد. در چکیده راهنما، عبارات ” بحث شده است ” یا ” بررسی شده است ” فراوان به چشم می خورد، به این دلیل که هنوز نتیجه … انواع چکیده و کاربرد آن | کالج پروژه | دانلود ترجمه مقاله …

  پاسخ
 23. چکیده خوب باید به‌طور کامل چارچوب مقاله را از انگیزه نگارش آن تا پیامدها و نتیجه‌گیری نهایی بازتاب دهد. درنتیجه برای نمونه جمله آخر چکیده باید این‌گونه باشد: بر اساس یافته‌ها پیشنهاد می‌کنیم که یک رویکرد مشارکتی‌تر … روش نوشتن چکیده برای مقاله علمی پژوهشی – شریفیار

  پاسخ
 24. تعریف چکیده مقاله چکیده abstract باید به منزله نسخه مینیاتوری از کل مقاله در نظر گرفته شود. چکیده باید خلاصه، کوتاه و در بر دارنده مختصری از هر یک از بخش های مقاله یعنی (مقدمه)، (مواد و روش ها)،( نتایج) و (بحث) باشد. همان طور که … نحوه ی نوشتن چکیده مقاله | پایگاه امین آرتیکل

  پاسخ
 25. روش نوشتن چکیده مقاله. وقتی صحبت از چکیده نویسی می شود معمولا یک مقدار می ترسیم و نمی دانیم که از چندین صفحه ای که داریم دقیقا کجای آن را باید در چکیده آورد. تصور اشتباهی که وجود دارد این است که … چگونه یک چکیده خوب برای مقاله بنویسیم؟ – کلام سبز

  پاسخ
 26. چکیده یک مقاله یا پایان نامه که نام لاتین آن Abstract است به عنوان خلاصه‌ای از کل مقاله یا پایان نامه است. این بخش از متن به طور معمول در یک یا دو پاراگراف با حداکثر سیصد کلمه نوشته می‌شود و در ابتدای مقاله یا پایان‌نامه درج … ترجمه چکیده مقاله و چکیده پایان نامه با کیفیت برتر و ضمانت …

  پاسخ
 27. 95/12/18 – با استفاده از افزونه دانلود فایرفاکس و کروم٬ چکیده مقالات به صورت خودکار تشخیص داده شده و دکمه دانلود فری‌پیپر در صفحه چکیده نمایش داده می شود. فری پیپر | دانلود مقاله

  پاسخ
 28. چکیده مقاله در واقع کوتاه شده کلیات یک مقاله می باشد که پیش از متن اصلی مقاله قرار می گیرد و به خواننده کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا این مقاله برای خواندن مناسب است یا نه. موسسه سینا – چکیده در مقالات علمی چگونه نوشته می شود؟

  پاسخ
 29. مقاله مقاله در لغت به معنای گفتار ، سخن ، قول و فصلی از کتاب یا رساله می باشد. در فرهنگ معین مقاله این گونه تعریف می شود, نوشته ایست که درباره م مقاله | دانلود مقالات علمی | دانلود مقالات علمی همراه با …

  پاسخ
 30. دانلود مقاله های انگلیسی با ترجمه … ، به طور کاملا تخصصی ترجمه شده اند و می توانید با مطالعه ترجمه چکیده و مقدمه هر یک از مقالات کیفیت ترجمه رو بررسی نمایید. اکثر مقالات برای ناشران sciencedirect ، springer ، و ieee می باشند. مقالات … مقالات انگلیسی با ترجمه فارسی | دانلود جدیدترین مقالات …

  پاسخ
 31. راهنمای نگارش مقاله اصول کلی – مقالۀ ارسالی بايد اصيل ‌باشد. – مقاله‌های ترجمه شده برای همایش اولويت ندارند. – نويسندگان مقالات موظف به رعايت استانداردهای علمی و اخلاقی در نگارش مقالات خود می باشند. – دستورالعمل و راهنمای نگارش مقاله

  پاسخ
 32. چکیده اول مقاله می آید اما آخرین بخش از مقاله است که نوشته می شود: اگر شما یک مقاله علمی را می نویسید، توصیه می شود که نوشتن چکیده آخرین کاری باشد که انجام می دهید.در این متن سعی شده است تا پیشنهاد های مفیدی برای نوشتن یک … چگونه یک چکیده ABSTRACT خوب برای مقاله بنویسیم؟ | چاپ …

  پاسخ
 33. در صفحه “چکیده مقاله” به طور مفصل در مورد نحوه نوشتن این بخش از مقاله توضیح داده شده است. مقدمه . معمولاً بخش مقدمه ۵ تا ۱۰ درصد یک مقاله را دربر می‌گیرد. خوانندگان نخستین برداشت‌های خود را از یک مقاله از این بخش به دست … ساختار مقاله نویسی – شریفیار

  پاسخ
 34. نمونه چکیده فارسی و انگلیسی یک مقاله تحقیقی از نوع پژوهش کیفی ] عنوان وسط چین با فونت نازنین ضخیم 16[مطالعه پدیدارشناسی تجربه یائسگی زنان ترکمن ] نام نویسندگان و آدرس با فونت نازنین 11[نویسندگان: 1) اکرم ثناگو؛ 2) لیلا … نمونه تهیه چکیده فارسی و انگلیسی

  پاسخ
 35. اصول اساسی در نوشتن چکیده مقاله خوب. حتماً شما هم تا به حال یک چکیده برای مقاله خودتان یا دیگران نوشته‌اید. عادت بیشتر پژوهشگران حتی آن‌هایی که چندین سال مشغول امور پژوهشی هستند این است که وقتی به بخش نگارش چکیده مقاله … اصول اساسی در نوشتن چکیده مقاله خوب – ایران تحقیق

  پاسخ
 36. چکیده مقاله | سفارش انجام پایان نامه و مقاله در رشته های مختلف 66120962-021 | سخنراني آسانسوري چيست، و چه ارتباطي به نوشتن مقاله دارد؟ بسيار هم مرتبط است. تصور کنيد که شما رئيس يک موسسه غيرانتفاعي تحت عنوان ” در جستجوي روشنايي … چکیده مقاله | سفارش انجام پایان نامه و مقاله در رشته های …

  پاسخ
 37. چکیده را با متن مقاله مقایسه کنید. چکیده شما مجددا باید با موضوعات مطرح شده در مقاله همخوانی داشته باشد و نمایشی کوتاه و مختصر و مفید از آن چیزی باشد که در سرتاسر مقاله به آن پرداخته شده است. آموزش نوشتن چکیده مقاله

  پاسخ
 38. چکیده مقاله بلافاصله بعد از عنوان و مشخصات نویسندگان نوشته می‌شود و خلاصه‌ای از متن مقاله را، معمولاً در یک پاراگرف، ارائه می‌کند. در عنوان، باید بکوشید در یک جمله از محتوای مقاله خبر ‌دهید اما در چکیده فرصت دارید که … چکیده مقاله را چگونه بنویسیم؟ | وبلاگ شبکه مترجمین ایران

  پاسخ
 39. چکیده ­مقاله شما برای ارائه ­ی سابقه ی فشرده و مختصری از نتایج شما در قالب زیرمجموعه ­ای از واژه ­هایی که در مقاله ­تان استفاده می­کنید ضروری است. این بخش از مقاله ­ی شما بایستی حاوی مهم­ترین و جالب­ترین بخش­ های کار شما … چگونه چکیده (Abstract) مقاله یا پایان نامه خود را بنویسیم …

  پاسخ
 40. پیپرهاب اولین موتور جستجو و دانلود رایگان مقاله، کتاب، استاندارد و پایان نامه فارسی محسوب می شود. پلتفرم جدید پیپرهاب به شما این امکان را می دهد تا مقالات isi را با استفاده از DOI به راحتی دریافت نمایید و یا کتاب های سایت … پیپرهاب | دانلود رایگان مقاله، کتاب، استاندارد و پایان نامه

  پاسخ
 41. این چکیده جامع ترین نوع چکیده مقاله است و نوشتن آن از سایر چکیده ها دشوارتر می باشد. زیرا باید اطلاعات موجود در مقاله را تا جای ممکن در آن منعکس کرد و در مقایسه با سایر چکیده ها طولانی تر است. اغلب این چکیده شامل ده الی … چکیده مقالات از لحاظ محتوا, چکیده مقاله – محتوا | چکیده …

  پاسخ
 42. چکیده باید حاوی کلمات کوتاه و روشن باشد به طوری که اگر خواننده به متن اصلی دسترسی نداشت ، از موضوع مقاله مطلع شود. طول چکیده حداکثر 300 کلمه است و به دو دسته ساختار‌یافته و آزاد تقسیم می‌شود. چکیده ساختار یافته براساس نظم … چکیده مقاله – محتوای آموزشی

  پاسخ
 43. چکیده خلاصه‌ای از یک مقاله تحقیقاتی، پایان‌نامه، بررسی، همایش دانشگاهی یا هر گونه تجزیه و تحلیل موضوع خاص است؛ و اغلب استفاده می‌شود که به خواننده کمک کند تا به سرعت، هدف مقاله را دریابد؛ چکیده همیشه در ابتدای یک دست … چکیده (کتابداری) – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  پاسخ
 44. انجام فرمت بندی مقاله و نکات اساسی آن بهمن ۸, ۱۳۹۸ – ۱۰:۵۷ ق.ظ; مقاله نامه به سردبیر چیست و چگونه نگارش می شود؟ بهمن ۱, ۱۳۹۸ – ۱:۰۸ ب.ظ; مجلات علمی تاثیر گذار چه مجلاتی هستند؟ دی ۲۹, ۱۳۹۸ – ۱۱:۱۰ ق.ظ بخش هفتم: اصول نگارش مقدمه مقاله – موسسه پژوهشی اوج دانش

  پاسخ
 45. مقاله‌ای که تماماً از بندهای تک‌جمله‌ای تشکیل یافته است معمولاً می‌تواند به صورت مقاله‌ای با چند بند چندجمله‌ای نوشته شود. عنوان‌ها . عنوان‌ها به قابل‌فهم‌ساختن مقاله‌ها و نیز ایجاد فهرست مندرجات کمک می‌کنند. (� ویکی‌پدیا:راهنمایی برای نوشتن مقاله‌های بهتر – ویکی‌پدیا …

  پاسخ
 46. چکیده را با متن مقاله مقایسه کنید. چکیده شما مجددا باید با موضوعات مطرح شده در مقاله همخوانی داشته باشد و نمایشی کوتاه و مختصر و مفید از آن چیزی باشد که در سرتاسر مقاله به آن پرداخته شده است. روش نوشتن یک چکیده برای مقاله علمی

  پاسخ
 47. چکیده­ ی یک مقاله مروری باید در زمان حال نوشته شود. همچنین به دلیل کوتاه بودن آن باید خیلی سریع به اهدافی که در مقاله وجود دارد اشاره شود. طول یک چکیده می­ تواند بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه باشد. حتما نکاتی که پیش تر درباره چگونه مقاله مروری بنویسیم؟ همه چیز درباره مقالات مروری

  پاسخ
 48. چکیده مقاله را می توان به دو شکل ساختاری (ساختار یافته) و غیر ساختار یافته تقسیم کرد. خلاصه های غیر ساختاری معمولا به صورت یک پاراگراف نوشته می شوند در حالی که در فرم ساختاری، چکیده بصورت بخش بندی شده نوشته می شود. اینکه … موسسه سینا – اجزای چکیده مقاله کدام است؟

  پاسخ
 49. ابتدا مقاله مورد نظر خود را در پایگاه گوگل اسکولار Google Scholar، ساینس دایرکت یا یکی از پایگاه های زیر جستجو کنید، سپس لینک صفحه چکیده مقاله را بدست آورده و یا شناسه DOI مقاله را در همان صفحه چکیده مقاله بدست آورید. سپس لینک … دانلود مقاله کاملا رایگان و نامحدود | پیپر دانلودر

  پاسخ
 50. سلام و روز بخیر.
  این مقاله فوق‌العاده بود و خیلی به من کمک کرد. حسابی سر چکیده نوشتن کلافه شده بودم ولی خوندن این مقاله باعث شد بهترین چکیده رو بنویسم.
  مرسی واقعا

  پاسخ
 51. در چکیده ابتدا باید مساله اصلی تحقیق بیان شود بطوری که تا انجایی که ممکن است منافع خواننده ویا حتی دفع ضرر از خواننده را به کسب اطلاع از موضوع تحقیق گره بزند چون بیان مساله در چکیده از دامهای اصلی نویسنده است که خواننده را جذب میکند.بع از آن اختلاف نظرهای مختلف در موضوع همراه دلایل و شواهد الته متناسب با چکیده و بعد از آن روش نگارش قید میشود.

  پاسخ
 52. سلام چطور مثل مقالات خارجی سمت راست چکیده کلمات کلیدی را بیارم که از وسط با خط جدا شدند . یعنی یک خط عمودی سمت راست چکیده بکشم وکلمات کلیدی را در سمت راست چکیده بیارم ؟

  پاسخ
 53. چکیده
  نظام آموزش وپرورش در هرکشور، یکی از مهم ترین ارکان سازنده فرهنگ وهویت آن جامعه است. لذا رسیدن به این اصل مهم، نیازمند یک تحول بنیادین در نظام آموزش وپرورش می باشد. . هدف این پژوهش، بررسی مفهوم هویت ‌سازی در سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت رسمی بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده در این حیطه می باشد. برای دستیابی به این هدف از روش تحلیل محتوای کیفی مقالات منتشرشده در نشریات علمی پژوهشی بهره گرفته شده است که با استفاده از کلیدواژه‌های « هویت سازی »، « سند تحول بنیادین »، « نظام تعلیم و تربیت » در پایگاه‌هایCopilot ,Google Scholar, Science Magazine, Science Direct, Civilica, Magiran, جستجو شدند. درنهایت 18 مقاله در راستای هدف پژوهش انتخاب و موردبررسی قرار گرفت. یافته ها حاکی از این است که؛ هویت ملی ایرانی موجود در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش ج۱. ایران، ترکیبی از سه بعد هویت اسلامی(توحید،اصول وآموزه های اسلامی، حیات طیبه، عدالت، مهدویت وانتظار، امربه معروف ونهی از منکر، ولایت فقیه، حجاب)،هویت ایرانی(توسعه بومی، وحدت ملی، زبان فارسی، روحیه انقلابی وجهادی، میراث فرهنگی وتمدنی، سرودملی وپرچم ملی، آمیختگی اسلام ایران، سرزمین ایران وهویت متجدانه(فناوریهای نوین، رسانه، زبان خارجی) می باشد که می تواند موجبات همبستگی ملی رادر میان دانش آموزان فراهم نماید. در این میان خانواده، همسالان‌، مدرسه، نهادهای مرتبط با آموزش وپرورش، رسانه های گروهی ،کتابهای درسی و… مناسب ترین بستر برای تربیت وپیدایش هویت ایرانی واسلامی در دانش آموزان به شمار می رود.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید