راهنمای کامل گوگل اسکولار Google Scholar

گوگل اسکالر که متأسفانه به اشتباه گوگل اسکولار نیز خوانده می شود یکی از قوی ترین روش های دسترسی سریع و آسان به مقاله و کتاب های الکترونیکی است. شرکت گوگل در راستای تکمیل خدمات اینترنتی خود این سرویس را برای دسترسی آسان به مقاله های مختلف راه اندازی کرده  است.

گوگل اسکالر مقاله های پژوهشگران مختلف، پایان نامه های دانشگاهی، کتاب ها، مطبوعات و مجله های بین المللی مختلفی را پوشش می دهد و با استفاده از آن می توان به طیف وسیعی از مطالب پژوهشگاه ها، ناشرها و انجمن های علمی تخصصی مختلف دسترسی پیدا کرد.

یکی از مزیت های خوب گوگل اسکالر ارائه کتاب است و اگر این سرویس به منبع کتاب مورد نظر دسترسی داشته باشد شما می توانید کتاب مورد نظر را دریافت کنید و یا با استفاده از گزینه library search می توان به نزدیک ترین کتاب فروشی که این کتاب را دارد دسترسی پیدا کرد. البته این قابلیت فعلاً در ایران فعال نبوده و بیشتر در کشورهای اروپایی و آمریکا امکان استفاده دارد. شما می توانید چکیده و خلاصه کتاب های مختلف را مشاهده کنید و اگر از طریق این سامانه نتوانید آن را دریافت کنید می توان از دیگر پایگاه های بین المللی که دسترسی به همه آن ها از طریق سایت ایران پیپر امکان پذیر است اقدام به دانلود کرد.

برای جستجو و پیدا کردن مقاله با استفاده از نام نویسنده باید از علامت ” ” استفاده کنیم. کافی است نام نویسنده را مانند “darya” وارد کنیم.

یکی دیگر از راه های پیدا کردن مقاله و یا کتاب جستجو بر اساس عنوان است. در این روش نیز به مانند نام نویسنده باید موضوع را به این صورت ” content” نوشت و اقدام به جستجو کرد.

یکی از مزیت های مهم این سرویس فیلترهای مختلفی است که با استفاده از آن می توان به بهترین نتایج دسترسی پیدا کرد. در سمت راست گزینه هایی برای مشخص کردن تاریخ وجود دارد که با انتخاب هر کدام می توان نتایج جستجو را محدود به تاریخ مورد نظر کرد.

علاوه بر آن فیلترهای دیگری  نظیر اهمیت مقاله، میزان محبوبیت، بیشترین دریافت و دیگر پارامترهای مختلف برای نتایج جستجو می توان در نظر گرفت و به دقیق ترین نتیجه دلخواه دست یافت.

در مطالب جستجو شده حتماً مشاهده خواهید کرد که برخی مقالات در علامت [] قرار داده شده و نمی توان روی آن کلیک کرد و به محتوای آن دست یافت. در حقیقت تنها به این مقالات که در [] قرار دارد استناد شده و چون در مخزن گوگل موجود نیست و نمی تواند به آن لینکی بدهد از دسترس خارج بوده و امکان کلیک روی آن نیست.

یکی دیگر از امکاناتی که در گوگل اسکالر وجود دارد گزینه my library است که می توان کتاب و مقاله های مورد نظر را در این قسمت قرار داد و مانند یک کتابخانه شخصی از آن استفاده کرد.

گزینه ای به نام alert در منو کاربری گوگل اسکالر قرار داده شده که می توان با استفاده از آن آلارم های مختلف تنظیم کرد تا اگر راجع به یک موضوع  و نویسنده خاص مطلبی منتشر شد از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود.

اگر قصد داشته باشیم که میزان دقت جستجوی خود را افزایش دهیم و محدوده جستجوی خود را در گوگل اسکالر کاهش دهیم می توان از گزینه جستجوی پیشرفته سایت استفاده کرد که گزینه های زیادی برای بالا بردن دقت جستجو در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

بهترین راهنمای گوگل اسکولار به زبان فارسی را در لینک زیر مشاهده کنید:

گوگل اسکولار چیست؟ جامع ترین راهنمای Google Scholar

دیدگاهتان را بنویسید