راهنمای جامع پایگاه اسکوپوس

پایگاه اسکوپوس (به نشانی http://scopus.com) یکی از بزرگ ترین پایگاه های چکیده و استنادی است که در قالب یک وب سایت ابزار نمودار سازی و تحقیق را با کیفیت بالا در اختیار ما قرار می دهد.

بیش از 29 میلیون چکیده از 5000 ناشر که مربوط به قبل از سال 1960 است در این وب سایت اسکوپوس در دسترس قرار دارد و دائم با مطالب جدید به روز رسانی می شود و موضوعات جدید را بازدید کنندگان ارائه می دهد.

سایت اسکوپوس تقریباً تمام رشته های موجود در دنیا را پوشش می دهد و علاوه بر مقاله ها صفحه های وب و ثبت اختراعات جدید را نیز ارائه می دهد.

ارجاع لینک مستقیم به متن تمام مقالات باعث شده که اسکوپوس به یکی از محبوب ترین وب سایت ها در زمینه ارائه مقاله تبدیل شود.

برای دسترسی آسان به پایگاه اسکوپوس می توانید از سایت ایران پیپر استفاده کنید. برای شروع بعد از ورود به سایت از قسمت دسترسی های مستقیم وارد پایگاه اسکوپوس شوید.

بعد از انتخاب پنل مورد نظر و ورود به پایگاه اسکوپوس شما به چهار شیوه می توانید به جستجوی مقالات خود بپردازید که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

جستجوی سند (Document Search)

این قسمت برای جستجو بر اساس موضوع مقاله ها قرار داده شده است. شما می توانید عنوان مقاله را وارد کنید و مقاله مورد نظر را پیدا کنید. در قسمت تنظیمات جستجو می توانید با استفاده از گزینه های موجود نوع و کیفیت جستجوی خود را برای رسیدن به نتیجه مطلوب تغییر دهید. در ادامه گزینه های جستجو توضیح داده خواهد شد.

Authors: جستجو بر اساس نام نویسنده ها

First Authors: جستجو بر اساس اولین نویسنده

Source Title: جستجو در تمام مقاله هایی که عنوان مورد نظر شما در آن وجود دارد.

Article Title: جستجو در عناوین مقاله ها

Abstract: جستجو در خلاصه و چکیده مقاله

Affiliation: جستجو در سمت و وابستگی نهاد و سازمانی که نویسنده مشخص کرده به آن وابسته است.

Language: تعیین زبان مورد نظر برای جستجو

ISSN: جستجو مطابق با شماره استاندارد بین المللی مجله

CODEN: کد منحصر به فرد برای شناسایی انتشارات مختلف

DOI: جستجو بر طبق شماره دیجیتالی مقاله ها

References: جستجو در منابع و مآخذ مقاله ها

Conference: جستجو در نام کنفرانس

Chemical Name: جستجو در نام شیمیایی مواد

ORCID: یکی از امکانات عالی که اسکوپوس قرار داده اختصاص یک کد 16 رقمی انحصاری برای هر نویسنده است که با استفاده از آن می توان تمام مقالات مربوط به یک نویسنده را مشاهده کرد. این کد برای حل مشکلاتی نظیری شباهت نام ها و یا نگارش متفاوت اسامی بسیار مفید بوده و با استفاده از آن می توان به سرعت مقاله های مورد نظر را پیدا کرد.

CAS Number: جستجو بر طبق کدهایی که به مواد شیمیایی در نظر گرفته شده است.

شما می توانید با استفاده از قسمت Add search field گزینه های جستجو را افزایش دهید.

جستجوی نویسنده (Author Search)

با استفاده از این قسمت می توان با وارد کردن نام نویسنده مقاله های مربوط به آن را جستجو کرد. توجه کنید که حتماً نام کوچک و بزرگ را به درستی وارد کنید.

جستجوی وابستگی (Affiliation Search)

با استفاده از این قسمت می توان جستجوی خود را با استفاده از نام یک سازمان و یا یک دانشگاه انجام داد. مثلاً اگر در این قسمت عبارت Civil Aviation Technology College وارد شود تمام مقالاتی که دانشجویان وابستگی خود را دانشگاه صنعت هواپیمایی کشوری وارد کرده اند مشخص خواهد شد.

جستجوی پیشرفته (Advanced search)

این قسمت همان‌طور که از نام آن مشخص است برای جستجوی پیشرفته مقاله ها استفاده می شود. با استفاده از عملگرهای این نوع جستجو or، not و and می توان به صورت دقیق جستجو را انجام داد. در این قسمت یک مثال از نحوه ورود اطلاعات قرار داده شده که می توان به عنوان مثال از آن استفاده کرد.

بعد از جستجو تمام مطالبی که به ورودی های شما مربوط است نمایش داده خواهد شد. اطلاعات نمایش داده شده برحسب نام نویسنده ها، تاریخ انتشار مقاله ها، مرجع مقاله و استناد هایی که به آن مقاله شده است خواهد بود.

با کلیک روی نام نویسنده می توان تمام مقاله های نویسنده را در اسکوپوس مشاهده کرد.

توضیح برخی گزینه هایی که در قسمت جستجوی پیشرفته قرار دارد:

View at publisher: این گزینه شما را به صفحه ناشر هدایت می کند. اگر ایران پیپر به مطالب این ناشر دسترسی داشته باشد شما می توانید تمام مقالات مربوط به این ناشر را مشاهده کنید.

Show abstract: این گزینه برای نمایش چکیده و خلاصه مقاله استفاده می شود.

Related documents: مقاله هایی که می تواند ارتباطی با مقاله شما داشته باشد از این قسمت قابل دسترسی است.

Search within results: این گزینه امکان جستجو در نتایج جستجو شده را فراهم کرده است.

Refine: برای فیلتر کردن و بهینه سازی جستجو این قسمت قرار داده شده است. (Source Title)، نام نویسنده (Author Name)، سال انتشار مقاله (Year)، نوع مقاله (Document Type) و حوزه موضوعی (Subject Area) استفاده می شود.

Limit to: با استفاده از این گزینه می توان نتایج را محدود کرد.

چگونه به پایگاه Scopus دسترسی پیدا کنیم؟

برای دسترسی به پایگاه Scopus از طریق سامانه ایران پیپر، ابتدا روی تب دسترسی های مستقیم کلیک کنید. سپس در کادر جستجوی دیتابیس، scopus را تایپ کرده و در انتها روی سرور 1 یا سرور 2 کلیک کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع پایگاه اسکوپوس»

دیدگاهتان را بنویسید