پایگاه اطلاعاتی در مقایسه با وب (اینفوگرافی)

تفاوت های پایگاه اطلاعاتی و وب در پژوهش های علمی:

1- پایگاه اطلاعاتی شامل اطلاعات سازمان یافته در حالی که وب شامل اطلاعات فاقد سازمان

2- پایگاه اطلاعاتی شامل محتوای کنترل شده در حالی که وب فاقد فرآیند بررسی و کنترل محتوا

3- پایگاه اطلاعاتی دارای قابلیت ها و ابزارهای جستجوی قدرتمندتر و بیشتر در حالی که وب دارای قابلیت های جستجوی کمتر

4- پایگاه اطلاعاتی دارای ابزارهای استنادی فراوان در حالی که وب فاقد ابزارهای استنادی

5- پایگاه اطلاعاتی دارای قابلیت اعتبار بیشتر نسبت به موتور جستجو

6- پایگاه اطلاعاتی دارای قابلیت اعتماد بیشتر نسبت به موتور جستجو

تحقیقات نشان می دهند که موتورهای جستجو فقط می توانند به کمتر از 10 درصد صفحات وب دسترسی داشته باشند و 90 درصد باقی مانده جزو وب عمیق هستند.

مطالعه ای توسط برایت پلانت نشان داد که 550 میلیارد مدرک در وب عمیق موجود هستند، یعنی بیش از 50 درصد محتوای موجود در پایگاه های اطلاعاتی موضوعی و تخصصی.

موتور های جستجو قادر نیستند صفحاتی را که نیازمند اطلاعات ورودی (لاگین) هستند مانند پایگاه های اطلاعاتی یا صفحاتی که توسط تهیه کنندگان آن ها غیرقابل رویت شده اند، را پیدا کنند. این گونه صفحات بخشی از وب عمیق یا وب پنهان هستند.

برای تحقیقات علمی، پایگاه های اطلاعاتی دسترسی به اطلاعات و مطالب قابل اعتبار و اطمینان را که از طریق موتورهای جستجو غیرقابل دسترس هستند، فراهم می کنند.

در اینفوگرافی زیر، تفاوت های پایگاه اطلاعاتی و وب قابل مشاهده هستند:

سامانه دانلود منابع علمی ایران پیپر با فراهم آوردن امکان دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی مختلف، گزینه مناسبی برای پژوهشگران ایرانی در هنگام انجام تحقیقات علمی می باشد.

ایران پیپر سامانه‌ی یکپارچه‌ی ارائه خدمات علمی-پژوهشی به دانشجویان، اساتید، پژوهشگران، محققین، صنعتگران و همه‌ی آنهایی است که در مسیر تحقیقات خود نیازمند دسترسی به آخرین مقالات، کتاب‌ها و منابع منتشرشده هستند. این سامانه با برقراری دسترسی به آخرین و به‌روزترین پایگاه های اطلاعاتی، منابع دانشگاهی، کتب مرجع، استانداردها و سایر منابع علمی و پژوهشی، درصدد رفع نیازهای محققان عزیز کشورمان است. سامانه‌ی یکپارچه‌ی دانلود ایران پیپر همواره همه‌ی تلاش خود را در تامین نیازهای علمی جامعه‌ی علمی به کاربسته و در این راه از هیچ کمکی دریغ نخواهدکرد. با ایران پیپر دیگر نگران دسترسی به هیچ مقاله و کتابی نخواهید بود.

ترجمه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید