۱۰ مرکز برتر چاپ کتاب در سال ۹۷

هر مهارت و کسب و کاری که دارید چاپ کتاب در موفقیت و افزایش اعتبار شما نقش موثری خواهد. درضمن با چاپ کتاب می توانید موضوعاتی که فکر می کنید بهتر است به گوش اغلب افراد برسد را نوشته و نشر کنید.

شما در هر زمینه ای که فکر می‌کنید از علم و دانش کافی بهرمند هستید می‌توانید دانش خود را در قالبی کتابی باارزش و ماندگار ارائه دهید و برای خود ارزشی دوچندان در حرفه و محیط اجتماعی خود مهیا کنید. اگر در دانشگاه در حال تحصیل هستید و می خواهید این راه کسب علم و دانش را ادامه دهید، چاپ کتاب می تواند به عنوان رزومه تحقیقاتی شما و نمره مثبت به شمار آید به خصوص در آزمون مصاحبه دکتری.

گام اول برای چاپ کتاب داشتن هدف و موضوعات قابل ارائه می باشد.

هدف از چاپ کتاب می تواند تالیف نگارش باشد که در این شرایط بسته به علم و پژوهش های انجام شده خود و دیگران  می توانید نگارش کتاب را انجام دهید. شاید هم هدف شما جمع آوری یا ترجمه کتاب باشد.

پس از اینکه هدف خود را از چاپ کتاب تعیین کردید، نوشتن را شروع کنید. اما فراموش نکنید هیچ موضوعی پس از نوشته شدن به طور مستقیم برای چاپ نخواهد رفت. موضوعات نوشته شده باید از نظر نگارشی و بعضی قاعده ها و دستورالعمل مورد ویرایش (ویراستاری) قرار گیرد که برای اینکه این مرحله به درستی انجام شود لازم است مرکز نشر و انتشارات معتبری را انتخاب کنید به عنوان مثال مرکز چاپ آموزش و پژوهش صنعتی ایران که در سال ۱۳۷۷ با خط مش تدوین و چاپ کتاب در حوزه های علوم مدیریت، علوم رایانه، اقتصاد و… با اخذ جواز چاپ از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی کار خود را شروع کرد و تا بحال بیش از ۶۰۰ اسم کتاب در زمینه های مختلف چاپ کرده است.

بعد از اینکه امر ویراستاری انجام شد. باید صفحه آرایی یا همان نظم دادن به موضوعات و هماهنگ کردن آن ها با عکس ها و طرح بندی موضوعات کتاب انجام شود چراکه بدون صفحه آرایی به چاپ نمی رسد.

و حال اصلی ترین و ضروری ترین قسمت از پروسه چاپ کتاب، دریافت جواز چاپ، فیپا و شابک می باشد. بدون دریافت مجوز چاپ، شما نمی توانید چاپ کتاب خود را انجام دهید.

 • شابک به عبارتی کد استاندارد جهانی کتاب می باشد، که از ۱۰ تا ۱۳ عدد ایجاد شده است. به هر کتاب یک شابک می دهند، که اگر مجدد کتاب به چاپ رسید، تغییر داده نمی شود.
 •  فیپا همان تهیه فهرست قبل از چاپ و آماده سازی اطلاعات موردنیاز برای تشخیص کتاب می باشد، که بر اساس استانداردهای جهانی پیش از چاپ کتاب صورت می گیرد. فیپا به امر منسجم شدن اطلاعات و کم شدن هزینه ها در آماده کردن فهرست کتابخانه ها و مراکز پژوهشی کمک شایانی می کند. فیپا حاوی مواردی مثل سرشناسه، نام، اطلاعات و غیره است.

بعد از دریافت فیپا، باید مجوز چاپ کتاب گرفته شود، که مرکز چاپ انتخابی شما موظف است یک نسخه از کتاب را برای دریافت مجوز به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی می فرستد. تا سازمان فرهنگ و ارشاد پس از بررسی های موردنیاز مجوز کتاب را صادر نماید.

چاپ کتاب
چاپ کتاب

بعد از اخذ مجوز چاپ باید طراحی جلد انجام شود، اصلی ترین موضوع در طراحی جلد داشتن ایده نو می باشد، که بدین جهت از پیشنهادات نویسنده در مورد موضوعات کتاب به کار گرفته می شود و طرح پس از تایید نهایی نویسنده قطعی خواهد شد. در آخر کتاب به چاپ می رسد، بعد از پشت سر گذاشتن مراحل چاپ کتاب، کتاب به چاپخانه فرستاده می شود و صحافی کتاب گام آخر برای آماده سازی کتاب می باشد که در آن پس از ترتیب فرم های به چاپ رسیده، کتاب را توسط چسب سرد یا گرم به جلد وصل می کنند.

پروسه چاپ کتاب در مراکز چاپ

 • فرستادن فایل مربوطه به انتشارات
 • بررسی نمودن فایل
 • بستن قرارداد و هماهنگی های موردنیاز به منظور چاپ کتاب مانند ویراستاری، طرح جلد و …
 • دریافت شماره شابک (این مرحله برای کتابخانه ملی و کتاب های علوم پایه تقریبا ۷ روز و کتاب های علوم انسانی بیش از ۳۰ روز زمان می برد)
 • اخذ فیپا
 • تحویل فایل نهایی توسط صاحب اثر و یا بخش صفحه آرایی موسسه چاپ.
 • اخذ مجوز براساس فایل نهایی از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی.( کتاب های علمی دانشگاه طی ۲۴ ساعت جواز می گیرند اما کتاب های حوزه علوم انسانی تقریبا یک ماه زمان می برد)
 • طراحی و اخذ مجوز
 • فرستادن اثر نهایی به لیتوگرافی، چاپخانه و در آخر صحافی.(فرایند چاپ کتاب پس از اخذ مجوزهای موردنیاز ۲۰ الی ۳۰ روز زمان می برد.)

انواع قرارداد مراکز چاپ کتاب

اکثر مراکز چاپ کتاب به دو صورت سرمایه گذاری مولف و مشارکت در هزینه ها قرارداد میبندند.

در نوع سرمایه گذاری مولف، اگر مولف بخواهد با هزینه شخصی چاپ کتاب را انجام دهد، مرکز چاپ کار را با هزینه مناسب انجام می دهد، در این شرایط حق چاپ های آینده برای مولف حفظ خواهد شد.

اما مشارکت در هزینه ها به این شکل است که هر مقداری از هزینه چاپ را مولف پرداخت کند و درصد دیگر را مرکز چاپ و در آخر سود برآمده از فروش بسته به میزان هزینه انجام شده توزیع خواهد شد.

پرداخت هزینه چاپ کتاب در مراکز چاپ

۱معمولا مراکز چاپ ۵۰۰ هزارتومان هنگام عقد قرار داد می گیرند و تقریبا نیمی از از مبلغ باقی مانده را بعد از دریافت مجوز و تسویه آخر بعد از چاپ و موقع تحویل کتاب انجام می شود.

یکی از پارامترهای حائز اهمیت جهت بررسی اعتبار مرکز انتشارات می تواند حضور پررنگ آن در نمایشگاه بین المللی کتاب باشد.در ادامه این مطلب تصمیم داریم بر اساس نتایج تحقیقات استخراج شده، ۱۰ مرکز برتر چاپ کتاب را به دانشجویان و سایر مخاطبان خود معرفی کنیم.

۱۰ مرکز برتر چاپ کتاب در سال ۹۷

۱٫ انتشارات کتاب کتیبه نوین

 این مرکز رسمی و قانونی با مجوز رسمی به شماره پروانه: ۱۱۶۴۸ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  افتخار این را دارد که نتیجه سال‌ها تجربه و نقش خود در صنعت چاپ و نشر ازجمله تایپ تخصصی انواع کتب، دریافت شابک، دریافت فیپا، دریافت مجوز چاپ کتاب و… را به انسان های اهل فرهنگ و علاقه‌مندانی که می خواهد آثار خود را ترجمه و چاپ و تالیف نمایند، ارائه دهد. این مرکز ثابت کرده که که خدمات تجربی همه پروسه چاپ کتاب را با قیمت به صرفه، کیفیت بالا و بازه زمانی کوتاه انجام می دهد.

۲٫ چاپ و نشر شاپرک

این انتشارات با مجوز رسمی از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره پروانه: ۱۱۶۸۸ و نیز بهرمندی از بیش از ۱۶ سال سابقه در حوزه چاپ و بهرمند بودن از نیروهای باتجربه و مسئولیت پذیر و داشتن تجهیزات بروز و دستگاه های مدرن برای چاپ کتاب مانند ریسو و دستگاه های دیجیتال و تبدیل کردن پایان نامه به کتاب، اخذ مجوز چاپ کتاب، استخراج کتاب از پایان نامه، چاپ بروشور در مدل های مختلف ، دفترچه راهنما و مجلات داخلی سازمان ها، چاپ انواع کتاب همچون شعر و رمان، چاپ انواع پوستر سیاه سفید و رنگی فعالیت شده و در این ۱۶ سال موفقیت های بسیاری کسب کرده و دیده شده است و توانسته کارهای خود را در سطح کیفی بالا در خور شایستگی مشتریان خود ارائه دهد.

۳٫ انتشارات بهتا پژوهش

این مرکز علاوه برانجام امور چاپ کتاب با بالاترین کیفیت، در فروش کتاب بوسیله مراکز پخش و فروش کتاب، فروشگاه های آنلاین کتاب، نمایشگاه های کتاب نیز مشارکت می کند، کتاب را به تعدادی مرکز پخش کتاب دارای اعتبار در تهران و چند شهر دیگر می فرستد. این مرکز اکثر کتاب های مولفین خود را در نمایشگاه جهانی کتاب تهران و  سایر نمایشگاه های استانی نیز عرضه می کند.

این مرکز در فروشگاه آنلاین انتشارات طرح روی جلد کتاب عنوان و توضیحات کتاب و مولف قرار داده می دهد، هزار فلش کارت رایگان برای معرفی کتاب فراهم می کند که چکیده ای از کتاب را به انتخاب خود نویسنده و تصویری از جلد کتاب در آن ها قرار دارد. از زینک خروجی برای ارتقا سطح کیفی چاپ متون و تصاویر کتاب استفاده می کند.

در مجموع این مرکز چاپ به این صورت کار می کند که تقریبا ۱۰۰ نسخه از کتاب را بعد از چاپ نگه می دارد و روی معرفی و فروش آن کار می کند و بعد از اینکه این ۱۰۰ نسخه را به فروش رساند با مولف تسویه می کند و سپس فروش باقی کتاب را شروع می کند.

۴٫ انتشارات سنا

درحال حاضر این مرکز تنها ناشر دارنده ی کلیه ماشین آلات مورد احتیاج یک انتشارات، با بیش از ۵۰ سال سابقه که کارگاه های بزرگی با تجهیزات چاپ و لیتوگرافی دارد در بازار ناشران حرفی برای گفتن دارد. همین مسئله موجب شده است که انتشارات به آسانی بتواند نیمی از هزینه های خود را کاهش داده و از طرفی تخفیف ها و امکانات بسیاری را به مولفین خود اختصاص دهد و همچنین سود تمام شده ی مرکز چاپ را نیز بیشتر کند. این سود بسیار هم در مرحله اول بصورت اعتباری به منظور پرداخت وام های قرض الحسنه و با کمترین کارمزد به مولفین است و در مرحله دوم، در مسیر حفظ کیفیت و به روزرسانی تجهیزات چاپ، صرف می شود.

۵٫ انتشارات ارشدان

این مرکز فضایی آکادمیک با مشاورین دلسوز و متعهد دارد که به صورت حضوری و آنلاین در تمام طول پروژه چاپ کتاب پاسخگو هستند، از این رو اکثر نویسندگان ایرانی با خیالی راحت تمامی روند چاپ کتاب را  به این مجموعه می سپارند.این مرکز چاپ، با حضور در نمایشگاه جهانی کتاب در دو قسمت ناشرین دانشگاهی و عمومی در سال های پیش با استقبال بی نظیر دانشگاهیان و مولفین ایران روبرو شده است .

مرکز چاپ ارشدان با هلدینگ ایران تایپیست نیز مشارکت دارد و تیمی بزرگی از مترجمان و تایپیستان و پژوهشگران را در اختیار دارد، به همین خاطر هزینه های چاپ کتاب بسیار به صرفه برای مولفین تمام خواهد شد.

۶ . مرکز چاپ مینوفر

این مرکز مجوز رسمی با دریافت شماره پروانه  نشر: ۱۲۰۶۵ از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه چاپ کتاب فعالیت دارد. این مرکز با کمترین هزینه پایان نامه و تحقیقات شما را در قالب کتاب چاپ می کند.

۷٫ مرکز چاپ دانشگاه شهید بهشتی

این مرکز در سال ۱۳۵۲ تاسیس ش و سالیان سال است که سابقه درخشانی دارد و زیرمجموعه معاونت پژوهشی و فناوری قرار گرفت. اما در سال ۱۳۷۰ دوباره انتشارات و چاپخانه با اسم «مرکز چاپ و انتشارات» با هم یکی شد.

۸٫ انتشارات نی

مرکز چاپ نی که ۴۰ سال سابقه دارد، یکی از انتشارات برتر انواع کتاب های ایرانی در مورد فلسفه علوم اجتماعی و ادبیات با حفظ امتیاز و حق چاپ کتاب برای مولف می باشد.

۹ . مرکز چاپ پژوهش برتر

انتشارات پژوهش برتر آثار شما را در حوزه تالیف، ویراستاری ، چاپ شعر و رمان، پایان نامه و… به خوبی با هزینه مناسب، دقت و سرعت عمل در امور اداری و چاپ کتاب به ثبت می رسند و بعد در فروش هر چه بیشتر آثار مشارکت می کند مانند عرضه کتاب مولفین خود در نمایشگاه های کتاب.

 ۱۰ . چاپ دیجیتال میعاد

چاپ دیجیتال میعاد نزدیک به ۲۰ سال در صنعت چاپ با دانش بسیار تجربه کسب کرده است و با افتخار در خدمت همه فرهیختگان و افرادی که می خواهند آثار و حرفه خود را به کتاب تبدیل کنند، می باشد .

لطفا به این مطلب رای دهید
[Total: 1 Average: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.