آشنایی با سایت بررسی سرقت علمی IThenticate

در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی پایگاه های سنجش سرقت ادبی به ویژه آشنایی با سایت بررسی سرقت علمی ITenticate بپردازیم. علاوه بر سامانه های فراوان بررسی سرقت ادبی که سرقت ادبی را چک می کنند و مشابهت ها را تشخیص می دهند، دو مورد از مهم ترین پایگاه ها در زبان فارسی سامانه همانند جو و سامانه مشابه یاب متون سمیم نور می باشد.

سرقت علمی چیست؟

سرقت افکار، ایده ها، نتایج، فرایندها و اندیشه های افراد در همه حوزه‌ های زندگی انسان وجود دارد. بنابراین دزدی افکار یا plagiarism در حوزه ادبیات دزدی ادبی، در زمینه هنر سرقت هنری و در حوزه دانش بدون اشاره به منبع یا اسم محقق اصلی سرقت علمی گفته می ‌شود. محققلت باید مطلع باشند که سرقت علمی ممکن است پیامدهای منفی بسیاری برای آینده شغلی افراد داشته باشد. همراه ایران پیپر باشید تا با سرقت علمی و پایگاه های تشخیص سرقت علمی بیشتر آشنا شوید.

ازجمله پیامد های سرقت علمی اخراج از دانشگاه یا دیگر موسسات تحقیقاتی، رد شدن مقاله و رد شدن از طرف ژورنال‌ها و کاهش ارزش علمی محقق می باشد.

سرقت علمی

چگونه متوجه شویم که در حال ارتکاب سرقت علمی هستیم؟

اکثر مقالات بر اساس پژوهش های گذشته نوشته می‌شوند و اکثرا به منظور موفقیت در زمینه آکادمیک بسیار حائز اهمیت هستند. با این وجود، ارجاع اشتباه یا بازنویسی آثار پیشین احتمال پذیرش مقاله را کاهش می دهد و دید حرفه‌ای محقق را خدشه‌دار می کند.

از جمله دلایلی که باعث می شود افراد خواسته یا ناخواسته مرتکب به سرقت علمی شوند به این صورت می باشد:

مشتاق به معروق شدن یا پیشرفت چشمگیر با انتشار مقاله

نگرانی بابت نگارش مقاله به زبان انگلیسی

ناتوانی در بیان پیشنهادات پیچیده

متکی شدن یه منابع علمی محدود

نمونه برداری از کار محققین بزرگ برای ستایش کار آن‌ها

مطلع نبودن از معنای سرقت علمی

انواع سرقت علمی

سرقت علمی کلمه به کلمه (Verbatim plagiarism)

کپی کردن واژه های به کار رفته در اثر یک محقق دیگر به‌صورت واژه به واژه سرقت علمی کلمه به کلمه است. درصورتی که متن کپی‌شده از منابع علمی بسیاری به صورت لفظ به لفظ کپی شده باشد، به این نوع سرقت علمی سرهم‌بندی گفته می شود.

دزدی علمی پیشنهادات (Plagiarism of ideas)

اشاره به ایده‌های خاص فردی دیگر، که احتمال دارد دیدگاه، تفسیر، اطلاعات، شیوه یا اصطلاحات نو باشد، بدون مراجعه به منبع استفاده‌ شده، سرقت علمی ایده‌ها محسوب می شود، حتی اگر آن‌ها را با واژه های خودتان بیان کنید.

دزدی علمی غیرمنسجم (Paraphrasing)

پارافریز یا نقل بیان یعنی اعمال تغییر در جمله‌بندی‌های آثار علمی دیگر محققین که دزدی علمی به شمار می آید. اگرچه ساختار جمله‌ها عوض شده اند، اما اندیشه ها و منطق پژوهشگر اولیه هنوز هم دست‌ نخورده وجود دارد. دقت کنید که طرز تفکر محقق اول را نمی‌توانید عوض کنید.

دزدی علمی از منابع غیرآکادمیک

مشخص نکردن منابع غیرآکادمیک نیز سرقت علمی است. مثل مقالات چاپ شده در ژورنال‌ها، در صورتی که از متن های موجود در کتاب‌ها، صفحات وب، کنفرانس ها و حتی گفتگو های شخصی مانند توصیف پیشنهادات ارائه نشده استفاده می‌کنید، باید منابع را ذکر کنید.

دزدی علمی از خود  (Self-plagiarism)

انتشار مجدد محتوا هایی که در مقاله‌های قبلی‌تان چاپ کرده‌اید یا چاپ یک مقاله مشابه در دو مجله متفاوت سرقت علمی از خود به شمار می آید. این مدل دزدی علمی، که اغلب نادیده گرفته می‌شود، از لحاظ اخلاقی مناسب نیست، به ویژه اینکه اکثر انتشارات از محقق یک تأییدیه می گیرد مبنی بر اینکه مقاله تابحال در جای دیگری چاپ نشده است. درضمن، گاهی اوقات این کار نقض کپی‌ رایت می باشد.

معرفی OnePetro و راهنمای استفاده از این پایگاه اطلاعاتی OnePetro

انواع پایگاه های تشخیص سرقت علمی فارسی و لاتین

سامانه شناسایی سرقت علمی همانندجو

این پایگاه توسط ایران داک عرضه شده است. همانند جویی در نوشتار پایان نامه ها و رساله ها، گاهی در کمک به نگهداشت حقوق پدیدآوران و گسترش علم و فناوری و زمینه سازی برای دسترسی آزاد همگان به اطلاعات است. “همانندجو” با جستجوی خودکار در متن کامل پایان نامه ها و رساله های موجود در ایرانداک، نوشته های همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نشان می دهد. کاربران گرامی پس از ورود به سامانه، می توانند نوشته های خود را بارگذاری و نتیجه همانندجویی را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنند.

سامانه شناسایی سرقت علمی سمیم نور

این پایگاه می تواند مقالات ارائه شده از جانب کاربران را با حجم انبوه اطلاعات خود مطابقت دهد و عبارات مشابه را بازیابی و مقایسه نماید. این سامانه در راستای “مجموعه پروژه های مبتنی بر داده کاوی علوم اسلامی” در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در حال انجام است.

علاوه بر سامانه های فارسی شناسایی سرقت ادبی، پایگاه های لاتین هم در تشخیص مشابهت ها و سرقت ادبی فعالند مانند پایگاه Turnitin، scanmyessay، copyscape، ithenticate، پایگاه اینترنتی eve2، safeassign  (که بهتر است به پایگاه safeassign و eve2 مراجعه نکنید چراکه ازنظر همه و همچنین دانشگاه ها این دو مرجع از رده خارج شده اند) ، پایگاه اینترنتی diffnow، text compare!، Diff checker، text diff که این چند پایگاه آخر معرفی شده بیشتر برای مقایسه دو متن کارایی دارند که شما مقایسه می کنید که ببنید دو متن چه تفاوتی باهم دارند. حتی تصاویر را هم می توانید مقایسه کنید.

پایگاه تشخیص سرقت ادبی ITenticate

گلچین، قوی ترین و بزرگترین پایگاه اینترنتی سرقت علمی ITenticate است که توسط Turnitin عرضه شده است و ما قصد داریم به شکل مفصل آن را بررسی کنیم.

ابتدا به سایت turnitin.com می روید و بعد از فوتر سایت، محصول ITenticate این سامانه را انتخاب می کنید.

به منظور استفاده از سامانه ITenticate  باید اعتبار خریداری کنید و یک یوزرنیم و پسورد داشته باشید که در سامانه لاگین کنید که معمولا هزینه آن ها بالاست.

شما می توانید از طریق سایت هایی مثل ایران پیپر که در این پایگاه حساب کاربری دارند اقدام کنید.

سامانه سرقت ادبی ITenticate به چه شکل کار می کنند؟

وقتی در سامانه خود لاگین شدید در پنل کاربری خود می توانید با زدن لینک Submit documents هر تعدادی که مقاله دارید بارگذاری و انتخاب کنید.

 

بعد از این کار، سامانه یک گزارشی به شما خواهد داد که به عنوان مثال همانطور که در تصویر زیر می بینید مقاله بارگذاری شده ۳۰ درصد همپوشانی دارد.

این مسائل از این حیث حائز اهمیت است که مجلات معتبر علمی حتما به این سامانه های سرقت علمی مجهز هستند. به عنوان مثال انتشارات sage تمام مجلات تحت پوشش خود را به سامانه ITenticate مجهز کردند و می توانند هر لحظه چک کنند.

حال اگر شما روی ۳۰ درصد همپوشانی مقاله خود کلیک کنید می توانید ببینید که با چه دقتی تمام جزییات موشکافی شده و مشخص است که هرقسمت از کدام منبع گرفته شده یا به عبارتی سرقت ادبی شده و می توانید به راحتی رفرنس ها را مشاهده کنید. همچنین می توانید این گزارش دقیق را از سامانه دریافت کنید.

به عنوان مثال در تصویر مشخص است که ۱۲ درصد از یک منبع کپی شده است که با رنگ قرمز برجسته شده اند. بنابراین وقتی مقاله خود را ارسال می کنید قسمت هایی که کپی پیست شده باشد ممکن است تاثیر گذار باشد و بلافاصله مقاله شما را رد کنند پس به این نکات در بحث سرقت ادبی دقت داشته باشید.

دقت کنید که برخی از سامانه های سرقت ادبی کارهای دیگری نیز می کنند، برای مثال سامانه سرقت ادبی Turnitin یکی از کارهای مهمی که انجام می دهد بحث گرامر زبان است. یعنی اگر اعتبارش خریداری شود و پروتوکل های مالی رعایت شود، گرامر را نیز می تواند برای شما رفع ایراد کند.

پایگاه تشخیص سرقت ادبی Diff checker

یکی از سامانه های سرقت یاب خوب دیگر پایگاه Diff checker می باشد که از شما می خواهید متن اصلی و متن تغییر داده شده را وارد کنید. به عنوان مثال شما از یک مقاله یک متنی را گرفتید و بازنویسی و ویرایش کرده اید و می خواهید در مقاله خودتان استفاده کنید. بنابراین متن اصلی و متنی که خودتان آن را تغییر داده اید را قرار می دهید و سامانه مشابهت ها را به شما اعلام می کند.

استفاده از این پایگاه سرقت ادبی تا محدودیت متن هزار کلمه ای رایگان می باشد. یکی از حسن های این سامانه عکس است که می توانید تصاویر را بایکدیگر مقایسه کنید. همچنین فایل های pdf ها را می توانید مقایسه کنید.

پایگاه تشخیص سرقت ادبی Diff Now

در این پایگاه می توانید نیز متن اصلی منبع و متن تغییر داده شده را باگذاری کنید تا با هم مقایسه کنید تا متوجه میزان همپوشانی شوید.

سامانه سرقت ادبی Small Seo Tools

یکی از پایگاه های مهم دیگر که در سرقت ادبی فعالیت دارند و می توانید برای مقالات خود از آن استفاده کنید SmallSeoTools.com است. به منظور استفاده رایگان می توانید هزار کلمه از مقاله خود را به منظور جستجوی مشابهت های مقاله خود در این سایت قرار دهید. حال اگر مقاله شما ۵ هزارکلمه است می توانید هر بار هزارکلمه قرار دهید و چک کنید و مشابهت ها را مورد بررسی قرار دهید و هر قسمتی که احساس می کنید سرقت ادبی اتفاق افتاده و کپی پیستی بوده، اصلاح کنید.

سامانه سرقت ادبی  PaperRater

یکی از سامانه های مهم و مفید که اخیرا کاربران را بسیار به سمت خود کشیده است سامانه PaperRater است که این سامانه می تواند مثل سامانه Turnitin می تواند هم مشابهت ها و هم گرامر ها را ارزیابی کند که از این لحاظ بسیار ارزشمند است. با زدن دکمه use now free تا هزار کلمه به صورت رایگان می تواند سرقت ادبی مقاله شما را بررسی کند و مشابهت ها را بسنجد و گزارش کاملی از آن داشته باشید.

همچنین از شما می خواهد که درجات آن را تعیین کنید یا این که این مقاله را چه کسی نوشته است تا براساس درجه های عملی آن شخص، مشابهت ها را بررسی کند و گرامر را ارتقا دهد. به عنوان مثال شما تعیین می کنید که یک دانشجوی پست دکتری هستید که مقطع دکتری را رد کرده اید بنابراین با این سطح از مقطع و درجه آن را تنظیم می کند.

در نهایت گزارشی به شما ارائه می دهد و میزان همپوشانی مشکل شما را در انتخاب کلمه، گرامر ، استایل و … بیان می کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.